Кестените са незаменими през студената зима, могат да се консумират както варени, така и пържени. Тези ядки, които придават специален вкус на десерти, пилаф и други ястия, също привличат вниманието със своите ползи. Факт е, че те са много полезни, но поради съдържащото се в тях нишесте диабетиците трябва да ги използват с повишено внимание.
Може ли диабетиците да ядат кестенови ядки?
Благодарение на съдържанието на фибри, те се абсорбират бавно в червата и не предизвикват рязко повишаване на нивата на кръвната захар. Но пациентите с диабет също могат да консумират този продукт в умерени количества, според турския диетолог д-р Синем Тюркмен.
Печени или варени - кои кестени са по-полезни
Нишестето и захарта са хранителни компоненти, на които трябва да се обърне специално внимание, особено от диабетиците. Поради високото съдържание на въглехидрати, кестеновите ядки се препоръчва умерено да се консумират от пациенти с диабет, колит и затлъстяване. Освен това те съдържат някои активни вещества, които, ако се консумират сурови, могат да причинят храносмилателни проблеми, лошо храносмилане или гастрит.
Кестеновите ядки са източник на минерали, богати на калий, магнезий, желязо, фосфор. В същото време те съдържат голямо количество фибри и протеини. Също така те съдържат по-малко мазнини в сравнение с орехите, бадемите и лешниците, много нишесте и витамин С. Имат сладникав вкус и поради високото съдържание на нишесте могат да се използват като брашно.
Кестеновото брашно не съдържа глутен и може да се използва за приготвяне на хляб и сладкиши. Кестеновите ядки съдържат витамини C, E и B (B1, B2, B3, B6 и B9). Съдържат и минерали като фосфор, магнезий, сяра, калций. Освен това те са добър източник на фибри, които са необходими за правилното функциониране на храносмилателната система. Фибрите обаче забавят усвояването на хранителните вещества и помагат за регулиране на нивата на кръвната захар и холестерола. Три средно големи сварени кестена могат да се използват като заместител на една тънка филия хляб.
„Благодарение на витамин С в състава си, тази храна намалява нивата на холестерола в кръвта. Освен това омега-3 и омега-6 мастните киселини, съдържащи се в нея, имат положителен ефект върху нивата на холестерола. Тя има и висок антиоксидантен потенциал, който предотвратява възпалителни процеси в организма. Благодарение на своите антиоксидантни свойства, кестенът също така осигурява защита срещу сърдечни заболявания и рак“, казва лекарят.
Кестеновите ядки са засищащ продукт благодарение на фибрите и въглехидратите и дават усещане за ситост за дълго време. Поддържат чревната микрофлора и предпазват от запек.
Още: Кестени под възглавницата - ето за какво помагат те
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!